עולם של ריח – עובדות ותובנות

מחקר ריחות הוא שדה מחקר מתפתח, אך הוא מסובך ומורכב. מערכת ההרחה האנושית יכולה להבחין בין אלפי ריחות שונים על בסיס כמות מועטה ביותר של חומר הנישא באוויר. חוש הריח של חיות רבות טוב יותר. ישנם, למשל, סוגים של פרחים המפרישים ריחות הנקלטים על ידי דבורים במרחק של קילומטר ויותר.

פרומונים הם ריחות כימיים המשמשים לתקשורת. נקבת העש יכולה להפריש פרומון שיגרה את הזכר ממרחק של כמה קילומטרים. מלכות דבורי הדבש מפרישות באופן קבוע פרומונים ששולטים על פעילות הכוורת. הפועלות בכוורת יכולות להפריש ריחות שיקראו לדבורים אחרות לתוך חלל מתאים כאשר הנחיל עובר ממקום למקום, או לסמן "אזעקה" כאשר הנחיל נמצא תחת איום.

 תפישת הריח,  תלויה במידה רבה בנסיבות.  ריח בישול נתפש כרצוי בעת בישול, אך לא לאחר הארוחה או כאשר יש תחושת מלאות. הגישה ההוליסטית, הרואה את החיבור בין הגוף למוח, משליכה גם על תפקידו הייחודי של חוש הריח במרקם המורכב והעדין שבין המוח לגוף.  גם גורמים תרבותיים לוקחים חלק בתפישת הריח – מה שנעים לאחד עשוי להיות לא נעים לאחר.
ריחה של הגויאבה למשל הוא ריח שנוי במחלוקת, כאשר לרוב האנשים דעה מוצקה עליו לכאן או לכאן.

 

ריחות מלאכותיים

מדענים עובדים על יצור מכונות מריחות שיוכלו להתמודד עם ריחות שונים – החל מבחינת בשמים וכלה בזיהוי מחלת הסרטן, אך ה"אפים המלאכותיים" טרם הגיעו לרמת ביצועים מספקת.

מדענים אחרים עובדים על הפקת ריחות באופן אוטומטי על בסיס מגוון מצומצם של ריחות, כפי שניתן להרכיב מגוון צבעים על בסיס מספר צבעי יסוד. בשנות השמונים היה גל אופנתי של "עטי ריח" – עטים צבעוניים, שכל אחד מהם אופיין בריח מסוים. זו דוגמה לאופנה שהטכנולוגיה גרמה.

כיום, מנסים להלהיב את קהל הצרכנים עם גימיקים המכוונים לחוש הריח. חברת סמסונג הודיעה על הגשת פטנט על טלפונים סלולריים המכילים מכל בושם לפליטה בלחיצה על כפתור או בכניסת שיחה.

אמפולת ריח בננה, שהוא אחד הריחות שחיקוייו המלאכותי רווח יותר, משמשת לבדיקת אטימותו של מסנן מסיכת אב"כ: אם ניתן להריח את הריח, המסכה אינה אטומה או שמסנן הפחם טעון החלפה.

 

 מספר עובדות ותובנות

 אנו יכולים לזהות בממוצע עד 10,000 ריחות שונים .

חוש הריח שלך משפיע על הדרך שבה אתה הטעם, מאפשר לך לתפוס טעמים ותחושות

חוש הריח שלך משפיע על הדרך שבה אתה מפרש את הטעם .

חוש הריח מאפשר לך לתפוס תחושות וטעמים צורכבים ( לא פשוט כמו מתוק או מלוח)

לכל אדם יש משלהם, טביעת אצבע ריח "ייחודי"

אין שני אנשים המריחים את אותו הריח באותה דרך

להאף שלך יש זיכרון טוב מאוד.לאורך שנים ארוכות

ריח ישאר בזיכרון שלך הרבה יותר מאשר החושים האחרים.

האף שלך יכול להריח ולנתח ישירות את מקור הריח ולחבר את האסוציציה הקשורה לכך.

 

 

×